Vanda Tuchyňova

IMG_3105Vanda Tuchyňová vyštudovala žurnalistiku na Masarykovej univerzite v Brne. 10 rokov pracovala ako redaktorka Slovenského rozhlasu, najprv v oblasti spravodajstva, posledné  roky sa venovala analytickej a investigatívnej žurnalistike.

Počas 4 rokov upozornila na viaceré kauzy v oblasti zneužívania verejných zdrojov, za čo bola viac krát ocenená Novinárskou cenou od Nadácie Otvorenej spoločnosti.

K najvážnejším prípadom Vandy Tuchyňovej patrí séria príspevkov o bývalom žilinskom krajskom policajnom šéfovi Františkovi Posluchovi, ktorý za hranicou pravidiel narábal so zverenou policajnou mocou. Informovala o podozrivých nákupoch policajných psov pre Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Žiline, podrobne sa venovala kauze Štátnych lesov, zanalyzovala systematickú snahu Tvrdošínskych novín o budovanie kultu osobnosti tamojšieho primátora, upozornila na podozrivú rekonštrukciu strechy Radenovho domu v Čičmanoch.

V roku 2012  ju redakcia  Reportérov v Slovenskej televízii požiadala o spoluprácu. V novembri odvysiela prvý ale zároveň posledný príspevok o predražených nákupoch medicínskych prístrojov v Martinskej fakultnej nemocnici. Napriek pozitívnym ohlasom odvysielaného materiálu dostala Vanda Tuchyňová  pár dní na potom zo Slovenského rozhlasu výpoveď. Dôvodom bola nadbytočnosť.

Proti prepusteniu Vandy Tuchyňovej z Slovenského rozhlasu sa podpísali desiatky osobností z oblasti spoločenského života, protest podala i Slovenská komora lekárov. Vedenie RTVS na petíciu nezareagovalo.

Vanda Tuchyňová je  v súčasnosti je novinárkou na voľnej nohe. Moderuje diskusie na Rádiu Regina v Banskej Bystrici a v žilinskej Nadácii Polis s orientáciou na témy samosprávnej politiky, kritického myslenia médií, kresťanskej spirituality. Je zakladateľkou združenia Papavero, aktívne v revitalizácii mestských – schátralých – pôvodne zelených plôch a šéfkou Občianskeho združenia Proti korupcii. Verí, že sloboda človeka spočíva v pravde a v jeho odovzdaní sa do Božej prozreteľnosti.

Popis martinského prípadu

Ešte za éry bývalého riaditeľa MFN Petra Bánovčina kúpila nemocnica zdravotnícky prístroj – endoskopickú zostavu s názvom HI LINE. Bol a je určený pre internú a detskú kliniku na endoskopické zákroky.  Nemocnica zaň zaplatila z vlastného vrecka 113 tisíc EUR. O tri týždne neskôr takmer na vlas rovnaký prístroj kúpila i miestna Jesseniová lekárska fakulta, blízka inštitúcia nemocnice. Čakali by sme, že cena za prístroja bude rovnaká ! Žial, nebola, za prístroj  zaplatila fakulta o 90 tisíc Eur viac !!!

Ďalší zaujímavý príbeh sa týka nákupu konfokálneho endomikroskopu pre Jesseniovú lekársku fakultu. Medici zaň platili „ euráčmi“ z eurofondov.  Z pohľadu bežného človeka ide o prístroj s astronomickou hodnotou – 325 tisíc EUR.  Napriek tejto hodnote prístroj 2 a pol roka nik riadne nevyužíval!!  Kúpili ho na výskumné účely, za obdobie 30-tich mesiacov však stratil záruku, bez jediného výskumného zákroku. Peniaze vyhodene do luftu.

Za oba nákupy nesie hlavnu zdopovednost  bývalý riaditeľ nemocnice Peter Bánovčin.

Predmetná reportáž Vandy Tuchyňovej na Reportéroch