O projekte

Projekt spajamestatocnych.sk začal vznikať v júni 2013 z iniciatívy poslanca NR SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti a držiteľa ocenenia Biela vrana (2010) Jána Mičovského. Je reakciou na rastúci počet prípadov odvážnych jednotlivcov, ktorí sa nebáli postaviť nespravodlivosti. No namiesto odmeny sa dočkali trestu a perzekúcie zo strany autorít.

Ján Mičovský spolu s ostatnými poslancami hnutia Obyčajných ľudí a nezávislých osobností sa chopili iniciatívy v súvislosti s prípadom košického učiteľa Ota Žarnaya. Už čoskoro sa im ale do pozornosti dostali ďalšie prípady odvážnych bojovníkov proti korupcii. Tak sa zrodil projekt spajamestatocnych.skktorého cieľom je:

 

1. Na základe podnetov občanov vyhľadávať prípady výnimočnej odvahy tvárou v tvár korupcii

2. Poukázať na tieto pozitívne vzory a medializovať ich osudy

3. Zastúpiť nefunkčný štát v odmenení protikorupčného konania

 

Ocenenie protikorupčných bojovníkov kombinuje finančnú a symbolickú odmenu, ktorá zohľadňuje charakter ich činu a osobnej obety, ktorú podstúpili. Prebieha formou verejnej ceremónie, vždy príznačne v dejisku samotnej korupčnej udalosti. Každý bojovník proti korupcii získa:

 

1. Finančnú odmenu 1000 Eur.

2. Čestný rád Ďurka Langsfelda

3. Vyznamenanie bojovníka proti korupcii

 

Prvým oceneným bude odvážny učiteľ Oto Žarnay. V stredu 14. augusta 2013 na verejnom zhromaždení na Polárnej ulici v Košiciach mu bude udelený rád Ďurka Langsfelda.

Čítajte viac…