Statoční

Oto Žarnay

Učiteľ Obchodnej akadémie Polárna v Košiciach Oto Žarnay vo februári 2013 pri kontrole faktúr a zmlúv školy objavuje netransparentné hospodárenie s verejnými prostriedkami. Plní si svoju povinnosť predsedu rady školy a na problém okamžite poukazuje. Vedenie školy jeho konanie označuje za poškodzovanie jej dobrého mena a kritike čelí aj zo strany predstaviteľov Košického samosprávneho kraja. Kauza sa objavuje v médiách. Dňa 15. mája 2013 Ota Žarnaya zo školy z organizačných dôvodov prepúšťajú. Svoj boj naďalej nevzdáva.

Čítajte viac tu

Ľubica Lapinová

Ľubica Lapinová pracovala v Národnom lesníckom centre 32 rokov.

Po 32 rokoch dostala výpoveď krátko na to, ako v roku 2010 upozornila na spreneverenie sumy 700 000 EUR za predraženú webstránku forestportal.sk. O prácu prišla napriek tomu, že audit v postupe jej práce nenašiel žiadne pochybenia a napriek tomu, že sa za ňu postavili zamestnanecké odbory. Sama na prípad upozornila všetky zodpovedné inštitúcie vrátane Ministra poľnohospodárstva, ktorý prisľúbil kontrolu a dokončenie webu, ale odvážnej kontrolórky sa nezastal.

Ľubica Lapinová žije vo Zvolene, stará sa o chorú matku a bojuje ďalej. Kauza ostáva dodnes neobjasnená a web forestportal.sk nezmenený.

Čítajte viac tu

Vanda Tuchyňová

Vanda Tuchyňová – investigatívna  redaktorka Slovenského rozhlasu, ktorá dlhodobo poukazovala na zneužívanie verejných prostriedkov v štáte. Po odvysielaní príspevku podozrivých nákupov medicínskych prístrojov v martinskej fakultnej nemocnice sa stala pre svojho zamestnávateľa nadbytočnou.

Čítajte viac tu

Zuzana Pechočiaková

Lekárka, ktorá svojim odborným a ľudským postojom dôstojne reprezentuje morálny rozmer svojho poslania. Poukázala na zabielovanie zdravotnej dokumentácie a výslúžila si za to trestanie.

Čítajte viac tu

Ján Marosz

Ján Marosz žije životom radového občana, má svoju krásnu rodinu, prácu, ktorá ho živí i koníčkov, ktoré povznášajú ducha. Má takýto človek dôvod kaziť si pre niečie špinavosti osobnú pohodu? Nemá. A predsa Janko Marosz nezaváhal, keď sa stretol so špinavou požiadavkou vedúceho Katastrálneho úradu v Žiline, ktorý si vypýtal tisíc-eurový úplatok.

Čítajte viac tu

Michal Truban

Úspešný počítačový expert Michal Truban verejne poukázal na nemorálnu prax v IT – biznise, keď sú softvérové firmy navštívené podivnými ľuďmi, ktorí o sebe tvrdia, že vedia zaistiť víťazstvo vo verejnom obstarávaní, čo naozaj aj vedia. Majú k tomu len jednu požiadavku: Vopred vybratému víťazovi umožnia naplánovať si za softvérový produkt slušnú cenu so slušným ziskom, no k tomu musia ešte doplniť MIMORIADNU PRIRÁŽKU, ktorú po ukončení tendra odvedú sprostredkovateľom. Tento zlodejský postup je v tejto brandži štandardom… A okráda nás všetkých o milióny.

Čítajte viac tu

Dáša Michalcová a Dagmar Nehézová

Príbeh ako zo zámku (Bojnického).

Ďalšími laureátmi Radu Ďurka Langsfelda sa dňom 13.10.2016 stanú Dáša Michalcová a Dagmar Nehézová.

Čítajte viac tu

Vladimír Tejbus

Bývalý ústredný banský inšpektor, vedúci oddelenia banskej bezpečnosti na Hlavnom banskom úrade v Banskej Štiavnici.

Čítajte viac tu

Matúš Hríbik

Lesník, ktorý sa pri stretnutí s korupciou a s vyhrážkami v podniku svojho zamestnávateľa – LESY SR, štátny podnik, rozhodol – na rozdiel od ostatných – nemlčať.

Čítajte viac tu