Ján Marosz

jan_maroszBoj so zlom má rôzne podoby. Najúčinnejšou z nich je, napokon tak ako vo všetkom, osobný príklad. More krásnych slov nevyváži veľkosť hoc aj malého činu. Čin, ktorý ideme spoločne oceniť však vôbec nie je malý. Nemôže byť, pretože je s ním spojený konkrétny čin občianskej statočnosti a odvahy. Ján Marosz žije životom radového občana, má svoju krásnu rodinu, prácu, ktorá ho živí i koníčkov, ktoré povznášajú ducha. Má takýto človek dôvod kaziť si pre niečie špinavosti osobnú pohodu? Nemá. A predsa Janko Marosz nezaváhal, keď sa stretol so špinavou požiadavkou vedúceho Katastrálneho úradu v Žiline, ktorý si vypýtal tisíc-eurový úplatok. Za prácu, ktorú má vo svojej pracovnej náplni a za ktorú ho štát, teda my všetci slušne platíme, si tento neslušný človek drzo vyžiadal čosi navyše. „Treba motivovať“, napísal, zrejme nie po prvýkrát, na kus papiera, ktorý strčil Jánovi Maroszovi pod nos. A Jána Marosza ním aj skutočne motivoval. Nie však k úplatku, ale k jeho nahláseniu. Už ako policajný agent potom úplatok aj odovzdal, čo po čase viedlo k odsúdeniu nečestného úradníka.

Úvahu, koľko ľudí by sa v podobnej situácii rozhodlo rovnako ako tento chlap môžeme prestať rozvíjať hneď na jej začiatku. Len obratí o súdnosť by mohli tvrdiť, že takých je väčšina. My ostatní, ktorí žijeme v krajine zošnurovanou korupciou a strachom vieme, že čin Jána Marosza je úplne výnimočný. A ako taký je hodný verejného uznania i ocenenia. Nie kvôli tomu, aby pán Marosz dostal za svoj čestný postoj diplom, on si ho už vystavil svojou odvahou dávno sám, ale preto, aby sme my ostatní dostali ďalší potrebný príklad. Lebo tie, ako je známe, priťahujú. A tie dobré obzvlášť.

Rad Ďurka Langsfelda bol pomenovaný po učiteľovi, ktorý v rokoch meruôsmych nevymenil v kritickej chvíli pravdu ani za svoj vlastný život. „Dnes ma súdia nepriatelia, no niekedy ma budú Slováci a pred nimi by som chcel obstáť“ – tieto jeho slová spod šibenice silne prevrávajú do našich svedomí aj dnes. Nútia nás zamyslieť sa nad našimi činmi, hoci v nich už nejde o život…Či vlastne ide? Ide, a to o slušný život slušného človeka, prežitý so cťou. Janko Marosz nám pripomína, že sa to dá. Že sa dá práve takýmito činmi meniť náš svet k lepšiemu. A my mu za to chceme v sobotu 13. decembra zo srdca poďakovať.

Čítajte ďalej: Svedectvo bojovníka proti korupcii

Súvisiace dokumenty

Prípadu sa venovaj aj denník SME (pre zväčšenie kliknine na obrázok):

SME-korupcia-Marosz

 

Nahrávka, ktorá sa venuje prípadu: Lokál_rozsudok_9.10.14_10,00_13,00_16,00_19,00h