Občania vyzvali ministerku zdravotníctva, aby priznala a odčinila chyby v prípade ponižovanej lekárky z Nitry

V rámci protikorupčného projektu poslanca NR SR Jána Mičovského Spájame statočných ocenili v Nitre Zuzanu Pechočiakovú. Odvážna lekárka vlani poukázala na vážny problém so zasahovaním do zdravotnej dokumentácie malého pacienta, za svoj čin však musela znášať množstvo ponižovania, a trvalo dlhé mesiace, kým sa dočkala spravodlivosti. Účastníci slávnosti v Divadle Andreja Bagara zároveň otvoreným listom a svojimi podpismi vyzvali ministerku Zuzanu Zvolenskú, aby priznala chyby v tomto vážnom prípade a odčinila ich.

„Štvrté podujatie potvrdilo, že tento seriál má zmysel, pretože statočných skutočne spájame. Ba prichádzajú aj prvé pozitívne výsledky. Prví dvaja ocenení – Oto Žarnay a Ľubica Lapinová – prežili po svojich odvážnych protikorupčných činoch mnoho utrpenia, no aj ich príbehy už dostávajú nový smer a obaja sú blízko potvrdenia svojej pravdy,“ zdôraznil poslanec za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Ján Mičovský. „Darí sa nám teda ukazovať Slovensku, že tento spôsob našej pomoci statočných individualitám má význam. A ľudia nás upozorňujú na mnohé ďalšie odvážne osobnosti. Potvrdzuje sa známy výrok, ze najlepší spôsob výchovy je osobný príklad.“

Zuzane Pechočiakovej udelili Rad Ďurka Langsfelda i finančnú odmenu, ktorej sa však lekárka ihneď vzdala v prospech rodiny malého Miška. „Nie ja, ale najmä jeho rodičia ukázali obrovskú odvahu, keď sa rozhodli vystúpiť a upozorniť na tento problém. Bez nich by som nedosiahla nič, im patrí moja vďaka,“ skromne podotkla nitrianska lekárka, ktorá svojim odborným i ľudským príkladom dôstojne reprezentuje morálny rozmer svojho profesionálneho poslania.

Cieľom projektu Spájame statočných je poukázať na nasledovaniahodné príklady tých, ktorí slovám česť, odvaha a pravda dávajú svojimi skutkami obsah. „Príbeh statočnosti je biblický, písať ho začala Mária Magdaléna. Pani doktorka Pechočiaková pokračuje v tomto príbehu, píše ho,“ poznamenala v príhovore bývalá premiérka Iveta Radičová, ktorá patrila medzi vzácnych hostí slávnosti. Som presvedčená, že aj napriek tomu, že sme v obkolesení samých zlých správ a problémov, tak príbehy ľudí, ktoré nám dodávajú sebadôveru a sebaúctu, nám dodávajú ešte viac – silu.“

Podujatie sa konalo pod záštitou podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej. Súčasťou bolo aj divadelné predstavenie Parazit – umenie preraziť.

Príbeh doktorky Z. Pechočiakovej je verejne známy. Vlani upozornila riaditeľa nitrianskej nemocnice, že v dokumentácii malého Miška došlo k zabieleniu podstatných údajov o zdravotnom stave dieťaťa neznámou osobou. Namiesto dôsledného prešetrenia prípadu sa dočkala iba postihov – vysťahovali ju z lekárskej izby, na izbe vymenili zámok, musela odísť z oddelenia a pracovať na príjmovej a reumatologickej ambulancii. Znížili jej ordinačné hodiny, dostala novú náplň práce s dôrazom na mlčanlivosť, odobrali je osobné ohodnotenie. Riaditeľ nemocnice médiám tvrdil, že žiadne bielenie nebolo, ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že lekárka nehovorí pravdu. Až po veľkom tlaku médií a po vystúpení rodičov malého Miška riaditeľ uviedol, že bol klamaný prednostkou kliniky. Pechočiaková sa tak v decembri vrátila na oddelenie.

Pozrtite si záznam z celého podujatia